Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(/plugins/rocket-lazy-load-cs_CZ.mo) is not within the allowed path(s): (/www/autoprep:/usr/share/pear:/usr/share/php:/www/pavelslovacek.com:/php_sess_data/pavelslovacek.com:/www/pavelslovacek.com-tmpdir:/var/www/web5/pavelslovacek.com:/var/www/web2/pavelslovacek.com) in /www/pavelslovacek.com/pavelslovacek.com/wp-includes/l10n.php on line 741
Baťův mrakodrap z ptačí perspektivy | fotografie z Dronu

Baťův mrakodrap z ptačí perspektivy

Category
Fotky co letí, Fotografie, letecké fotografie
About This Project

Letecké fotografie Baťova mrakodrapu ve Zlíně

Zákazník: Zlínský kraj

Baťův mrakodrap nechal postavit Jan Antonín Baťa ve Zlíně podle projektu architekta Vladimíra Karfíka v letech 19361938 jako sídlo ředitelství obuvnické firmy Baťa. Budova má číslo 21, říká se jí proto „jednadvacítka“. Označení budov v Baťově závodě bylo podle amerického stylu, kdy číslo udává přesnou polohu budovy v areálu, neboť první číslice (tedy dvojka) označuje řadu budovy (počítáno od východu k západu) a druhé číslo (tedy jednička) představuje řadu budovy (číslováno od jihu k severu)[1].

Původně měla být administrativa firmy soustředěna do tří navzájem propojených třípodlažních budov. Avšak architekt Karfík přišel s návrhem jedné výškové budovy a Jana Antonína Baťu pro svou představu získal.[2]

Mrakodrap má 16 pater a výšku 77,5 m.[3] Během výstavby se uplatnil standardní zlínský modul 6,15 × 6,15 m, který byl použit u většiny budov stavěných firmou Baťa.

Vzhledem k výšce stavby se jednalo o druhou nejvyšší budovu Evropy. Vyšší v té době byl již jen palác Všeobecné bankovní jednotyAntverpách známý jako Boerentoren,[3] mající výšku 87 m (dnes 97 m)[4]. Nejvyšší budovou světa tehdy byla Empire State Building v New Yorku o výšce 381 m.

 

Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Baťův_mrakodrap

Můj Instagram @pavelslovacek.creativeidiot